Bóle głowy

   Czujesz go z jednej strony głowy lub przeszywa całą czaszkę? Pojawia się nagle, jest silny i tak samo szybko znika, czy może jest ciągły, uporczywy i nie widać jego końca? W każdym z przypadków musisz koniecznie powiadomić swojego lekarza prowadzącego. Jego przyczyny mogą być bardzo różne włącznie z chorobami uszu, oczu i stanami zapalnymi dróg oddechowych. Pamiętaj, że bardzo niebezpieczne są bóle głowy pojawiające się wraz z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, wtedy natychmiast skonsultuj się z lekarzem. W przypadku tej dokuczliwej bolączki zalecane jest przebywanie na świeżym powietrzu i unikanie zamkniętych i niewietrzonych pomieszczeń. A co do środków farmakologicznych, przed sięgnięciem nawet po te dozwolone dla kobiet w ciąży, skonsultuj się z lekarzem.

Specjalista odpowiada

Endometrium - konieczne leczenie?

   PO badaniu USG macicy lekarz stwierdził pogrubioną błonę śluzową macicy, na razie niewielkie zmiany - ma około 9 mm. Mam się zgłosić na badanie za pół roku, lekarz nie zastosował żadnego leczenia farmakologicznego. Bardzo proszę o poradę, czy we wczesnym wykryciu nie stosuje się leczenia, tylko mam czekać jak się choroba bardziej rozwinie? Czy trzeba usunąć macicę, czy też jest możliwość leczenia w tak wczesnym stadium choroby?
   Endometrium w badaniu USG u kobiety, która od dawna nie miesiączkuje i nie jest leczona ma szerokość do 6 mm. Stwierdzenie grubszego endometrium nie jest jednoznaczne z rozpoznaniem jakiejś patologii czy choroby. Wymaga powtórzenia badania i ewentualnie wykonania wyłyżeczkowania jamy macicy w celu pobrania materiału do badanie histopatologicznego i dopiero to badanie wykazuje, czy błona śluzowa jest odpowiednia do wieku i stanu hormonalnego pacjentki, czy też poszerzenie endometrium jest związane z istniejącą patologią. W badaniu USG ocenia się również wygląd błony śluzowej macicy (czy jest jednorodna, czy jest zmieniona polipowato). Widocznie w Pani przypadku obraz ultrasonograficzny endometrium, poza pogrubieniem, był prawidłowy, stąd lekarz zalecił jedynie obserwacje, czy nie wystąpią nieprawidłowe krwawienia i powtórzenie badania USG. Jeżeli jednak niepokoi Panią zbyt długi termin oczekiwania na badanie, to radzę powtórzyć je po krótszym czasie, na przykład 3 miesięcy.


 



Przygotowania do ciąży
Ciąża
Anemia w ciąży
Bezsenność w ciąży
Bóle głowy
Bóle kręgosłupa
Hemoroidy
Mdłości i wymioty w ciąży
Obrzęki w ciąży
Rozstępy
Skurcze w ciąży
Upławy
Wzdęcia
Zapalenie pęcherza
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Żylaki
Odzież ciążowa


2010 www.ciaza.info.pl